Randevu Telefon : 0328 813 50 10
Osmaniye Özel İbn-i Sina Hastanesi

Göz Polikliniği

Hastanemiz göz hastalıkları  polikliniğinde  deneyimli uzman hekimlerimiz ve bir göz hastanesi kadar geniş teknolojik donanımızla, birçok göz hastalığının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.
 
Bölüm bünyesinde bulunan tanı ve tedavi üniteleri:

BİLGİSAYARLI GÖZ MUAYENE ALETİ (OTOREFRAKTOMETRE): Hastanın kırma kusurunu (miyop, hipermetrop, astigmat gibi), diğer ifadeyle hastanın ihtiyacı olan gözlük numarasını tespit etmek için kullanmaktayız.

BİLGİSAYARLI GÖZ TANSİYON ALETİ: (NONKONTAKT TONOMETRİ): Hastanın gözüne dokunmadan göz tansiyonunu ölçmekteyiz. Alet hastadan aldığı verileri bilgisayar ortamında hesapladıktan sonra sonucu vermektedir. Bu aletle göz tansiyonunun ölçülmesi çabuk ve kolaydır, hasta açısında da rahattır. Bu avantajlarından dolayı çocuklar hariç herkeste göz tansiyonunu ölçmek mümkündür. Herkeste göz tansiyonunun ölçülmesi, sinsi seyirli olan göz tansiyonunun erken teşhisini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca göze dokunmadığından dolayı, yeni ameliyat olmuş hastaların göz tansiyonunu bu aletle çok kolay ölçebilmekteyiz.

BİOMİKROSKOP: Bu mikroskop gözün yapılarını büyülterek ince ayrıntılarına kadar izlememize imkan verir. Bu sayede hastalıklı kısımları daha iyi görmemizi ve hastalığın meydana getirdiği hasarı tespit etmemizi kolaylaştırır. İnce ayrıntıların rahatça görülmesi doğru teşhis ve tedavi yanında meydana gelen düzelmeyi takip etmemiz açısından çok önemlidir. Bu mikroskopla bazı kan damarının içinden geçen kan hücrelerini bile görebilmekteyiz.

VOLK LENS: Biomikroskop ile muayene ederken hastanın gözüne dokundurmadan gözün önüne koyarak göz yapılarını daha fazla büyütmekteyiz. Bu sayede gözün iç katmanlarını da inceleme şansını yakalamaktayız.

GONİO LENS (ÜÇ AYNALI): Bu alet de biomikroskopla birlikte kullanılmaktadır. Hastanın gözüne yerleştirerek göz yuvarlağının iç tarafını çepeçevre görebilmekteyiz. Gözümüz normalde yumurta gibi bir organımızdır. Göz bebeğinden bakıldığı zaman gözün içinde sadece karşı duvarı görürken, bu alet yerleştirilen aynalar sayesinde göz yuvarlağının içindeki her noktayı görmemize imkan vermektedir.

CHART PROJEKTÖR: Hastanın karşısına harf, rakam veya çeşitli çatal yada resimleri yansıtmak suretiyle hastanın görme seviyesini tespit etmekte kullanmaktayız. Hastaların görme keskinliği, tüm dünyada belirlenmiş bir standarda göre bu aletin yansıttığı harf, rakam, çatal veya resmi görebilme düzeyi ile ölçülmektedir.

FAKOMETRE: Hastanın gözlük camının numarasını ölçmekteyiz.


OFTALMOSKOP: Bu aletle göz bebeğinden bakarak gözün tabanında bulunan görme noktası, beyinden gelen sinir ve damarları görebilmekteyiz. Göz içi kanamaları ve bahsedilen noktalardaki birçok hastalıkları görerek teşhis etmekteyiz.

SKİASKOP VE EŞELİ: Özellikle çocuklarda ve bebeklerde kullandığımız bir alettir. Kırma kusurları, gizli göz kayması ve görme ekseninde bulunan görmeyi engelleyici hastalıkların tespitinde kullanmaktayız.

ŞAŞILIK PRİZMASI: Göz kaymalarında, kayma açısının kaç derece olduğunu ölçmekteyiz. Bu açının tespiti şaşılık ameliyatlarında yapacağımız ameliyat planı açısından çok önemlidir.
      

SHİÖTZ TONOMETRESİ: Göz tansiyonunu ölçmek için kullanmaktayız. Özellikle ayağa kalkamayan hastalarda göz tansiyonunu hasta yatağında ölçebilme avantajı vardır.

APLANASYON TONOMETRESİ: Biomikroskop üzerine monte edilmiş durumda olup, biomikroskopla hastayı muayene ederken aynı anda göz tansiyonu ölçme kolaylığı vardır.
           

GÖZLÜK KUTUSU VE ÇERÇEVESİ: Hastanın gözüne mercekler takılarak hastanın rahat ettiği en iyi gözlük camını belirlemek için kullandığımız mercek takımıdır.
           

KERATOMETRE: Gözün ön camının (korneasının) eğrilik derecesini ölçmekteyiz. Bu değer katarakt ameliyatlarında kullandığımız mercek camının derecesinin belirlenmesinde ve sert kontakt lenslerin verilmesinde işimize yaramaktadır.
           

GÖZ ULTRASONU: Gözün iç kısımlarını görmemizi engelleyen katarakt gibi durumlarda göz içinde bulunan dokuların incelenmesinde faydalıdır. Göz içini döşeyen zarın yırtıkları ve kitle etkisi oluşturan hastalıkların teşhisinde yararlanmaktayız.
           

BİOMETRE: Katarakt ameliyatlarında hangi hastaya kaç numara lens kullanacağımızı belirler.
           

YAG LASER: Katarakt ameliyatlarında lensin arkasında ve bazen de lens üzerinde oluşan, görmeyi engelleyen zarların temizlenmesinde kullanmaktayız. Diğer bir ifadeyle lensi parlatmak için kullandığımız bir alettir. Bazı durumlarda bu alet sayesinde hastayı tekrar ameliyat etmekten kurtulmaktayız.
           

ARGON LASER: Gözün içinde bulunan kılcal damarların kanadığı hastalıklarda göz tabanında bulunan zara laser atışları yaparak kanamayı durdurmaya çalışmaktayız. İstediğimiz noktaya laser ışını göndererek kanamayı engellemeyi hedefliyoruz. Özellikle şeker hastalığında göz içinde olan kanamalarda bu aleti kullanmaktayız.
           

FUNDUS FLÖRESSEİN ANJİOGRAFİ (FFA): Göz içindeki kılcal damarlarda kan ve serum sızıntısı olan odakların belirlenmesinde ve damarsal hastalıkların teşhisinde kullandığımız bir alettir. Gözün içindeki damarların duvarı şeffaftır. Şeffaf olan damar duvarının bütünlüğünün bozulduğu noktaları tespit etmemizi sağlamaktadır. Halk arasında göz anjiosu olarak bilinmektedir.
           

BİLGİSAYARLI GÖRME ALANI: Hasta hedefe bakarken etraftan görebildiği sahanın belirlenmesinde kullanılmaktadır. Özellikle göz tansiyonunun erken teşhisinde, tedavi ve takibinde faydalı olmaktadır.
FAKO: Katarakt ameliyatında küçük bir kesi yerinden göze girerek kataraktı almamızı sağlayan bir alettir. Bu alet sayesinde gözden kolay ve hızlı bir şekilde kataraktı alıp, yerine göz içi lensini koyup, dikiş atmadan ameliyatı tamamlayabilmekteyiz.
           

AMELİYAT MİKROSKOBU: Göz ameliyatları yaparken görüntüyü büyüterek ameliyat yapmamızı kolaylaştıran bir alettir. Böylece en ince ayrıntılar bile mikroskop altında izleyebilmekteyiz.
 

Osmaniye Özel İbn-i Sina Hastanesi 2017(C) Tüm Hakları Saklıdır.

İletişim Bilgileri

Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Mah. 7520 Sokak No:1  MERKEZ / OSMANİYE

Telefon: 0(328) 813 50 10

Telefon : 0 (328) 812 50 10

Fax: +90(328) 812 45 81

E-Posta: [email protected]