Randevu Telefon : 0328 813 50 10
Osmaniye Özel İbn-i Sina Hastanesi

ÇÖREK OTU NEDEN DEĞERLİDİR?

ÇÖREK OTU NEDEN DEĞERLİDİR?

 

 

Son yıllarda hem ülkemizde hem Ortadoğuda alternatif tıbbın gözde baharatlarından olan çörek otunun etkin maddesi thymoquinoue(timokino)'dur. Bu bileşen 2000 yıla aşkın ilaç sanayiinde kullanılmaktadır. Pek çok kanser türünde hücre çoğalmasını durdurucu etki yaptığı gözlenmiştir.

 

Çörek otunun Tutankamon'un mezar kalıntıları arasında olması bir yana Hipokrat, Dioskorides ve İbn-i Sina tarafından tedavi amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Uyarıcı etkisi yüksek olduğundan dolayı modern tıpta da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 

İçeriğinde %38 karbonhidrat, %35 çeşitli yağlar ve %21 albüminden oluşur. Geri kalan %6 lık kısımda ise 100'e yakın birbirinden farklı madde bulunur.

 

Aynı zamanda çörek otu tohumunda;

 

  • Doymamış yağ asitleri,

  • Uçucu yağ asitleri (kofur, nigellon, alfa pinen vb.)

  • Organizma için elzem olan ve tüketilmesi gereken maddeler bulunur.

  • Aynı zamanda çok zengin vitamin kaynağıdır. A, C,B1, B2 ve B6 vitaminlerini içerir.

 

Antioksidan aktivitesi, antitümör aktivitesi, anti inflamatuar aktivitesi, antibakteriyel aktivitesi ve immün sistem üzerine uyarıcı etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

 

US National Library of Medicine National Instuties of Health (Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi) çörek otuyla ilgili 1964-2014 yılları arasında yapılan dünya genelindeki toplam 625 bilimsel araştırma sonucunu kurumsal sitelerinde yayımlamışlardır. Çalışmalar ışığında önemli sonuçlar ortaya çıkmıştır.

 

Astım: Birçok labaratuar çalışması sonucunda 2010 yılında yapılan bir araştırma ile çörek otunun astım hastalığına yönelik olumlşu etkilerinin olduğu kanıtlandı. Ayrıca çörek otu yağının içerdiği anti inflamatuar etkinin solunum yollarında bulunan kasları genişlettiği tespit edilmiştir. Yani astım tedavisine yardımcı olmaktadır.

 

Hipertansiyon: Yüksek tansiyonu olanların günlük 0,6 mg çörek otu alarak tansiyonlarının düşmesini sağlayabilir. İdrar söktürücüdür.

 

Radyasyon Yıkımı: İçerdiği timokinin bileşeni ile radyasyon ile yıkıma uğrayan beyin dokularını koruduğu deneysel olarak kanıtlanmıştır.

 

Morfin Bağımlılığı ve Toksik Etkiyi Önleme: Ancient Science of Life dergisinde yayımlanan makaleye göre morfin zehirlenmesini ve bağımlılık oranını azalttığı ortaya konmuştur.

 

Sedef Hastalığı: Sedefli bölgeye bölgesel olarak uygulanması durumunda epidermal kalınlığı artırmayı ve hastalığın yatışmasını sağladığı ispat edilmştir.

 

Karaciğer Hastalığı: Çalışmalar, karaciğer üzerinde etkili olan tetrakloridin 'in zehirli etkisini azalttığını kanıtlamıştır. Ayrıca karaciğer kanserinden korunmak için etkili bir yöntem olduğu belirlenmiştir.

 

 

 

Diyabet Hastalığı: Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yapılan çalışmaya göre çörek otu yağının kan şekerini önemli ölçüde düşürdüğü ortaya konmuştur. Damar sertliği üzerine de olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir.

 

Belli başlı faydaları olmakla beraber eğer tansiyon ilacı ve idrar söktürücü ilacı gibi ilaçlar kullanıyorsanız, besin ve ilaç etkileşime girebilir. İlaç dozunda artmalar ve azalmalar olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza ve diyetisyeninize danışınız.

 

Sağlıklı günler...

 

 

Dyt. Ayşegül ÇALIK

 

 

 

 

 

 

 

 

Osmaniye Özel İbn-i Sina Hastanesi 2017(C) Tüm Hakları Saklıdır.

Ana Menü

İletişim Bilgileri

Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Mah. 7520 Sokak No:1  MERKEZ / OSMANİYE

Telefon: 0(328) 813 50 10

Telefon : 0 (328) 812 50 10

Fax: +90(328) 812 45 81

E-Posta: [email protected]