Randevu Telefon : 0328 813 50 10
Osmaniye Özel İbn-i Sina Hastanesi

Anne Sütü'nün Önemi

Anne sütü, bebeklerin doğal olarak büyümesini ve gelişmesini sağlayan en önemli en en uygun besindir. Herhangi bir yiyecek ya da besin anne sütünün yerine kullanılamaz. Gelişen teknoloji ve üretilen en sağlıklı besin dahi anne sütünü taklit edebilecek yapıda geliştirilemez.

 

Doğum yaptıktan sonra, yani bebeğiniz dünyaya geldikten itibaren 6 boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü verilirken su dahi verilememelidir. Bunun dışında toplumumuzda ilk olarak su ve pirinç unu verilmektedir. Bu oldukça yanlıştır, bebekler ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmelidir.  Anne sütü olabilecek en uygun ve en ideal besindir. Bebeğin gelişmesini ve büyümesini, anne sütü tek başına sağlayabilir. Bebeğe verilen her ek besin bebeğe tokluk duygusu verecektir. Bu sebeple de emme oranı azalacaktır.

Bu sebeple de hastalıklara daha yatkın hale gelecektir. Bunun dışında anne sütünün ihtiva ettiği anti-mikrobiyal maddeler ve immünoglobulinlerle bebeği ilk aylarda enfeksiyonlara karşı bir koruma sağlar. Dört aydan önce çocuğun ilave besinleri sindirmek için çiğneme gibi fonksiyonları mevcut değildir. Dişleri henüz çıkmamıştır. Bunun dışında tükürük salgıları ve enzimleri de ilave besinler için yeterli değildir. İlave gıdaların tüketilmesi sindirim bozukluğuna yol açabilir.

Bebeğin tartı alımı yeterli ise ilave besinlere 6. Aydan  itibaren başlanabilir. Mümkünse bebeğe minimum 12 ay hiç inek sütü içirilmemelidir. İnek sütünde, bebeğin alması gerekenden fazla protein ve mineral bulunur. Bu sebeple zararlıdır. Bebeğin alması gerekenden fazla protein ve mineral, böbreklerde yük oluşmasına yol açar. Formül sütler, bileşimleri anne sütünü taklit etmek üzere geliştirilmiş sütlerdir.  Fakat bu sütler, bebeklerde ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

D vitamini ve flor: anne sütü diğer vitaminlerden zengindir. Ancak bebeğin ihtiyacını karşılayabilecek kadar D vitamini ihtiva etmez. Bu sebeple de bebeğin ilk ayından itibaren D vitamine başlanır. Bu takviye 2 yaşına kadar sürdürülmelidir. Altıncı ay bittikten sonra dişlerin çürümesini engellemek adına diş macunu kullanana dek bebeğe flor takviyesi yapılabilir.

Bebekler dünyaya geldikten sonra  hayatlarının ilk 3-4 gününde kendilerine yetecek kadar vücutlarında yedek su ile birlikte dünyaya gelirler. Bundan dolayı da anne sütü çoğalıncaya dek bebeğe haricen su ya da başka bir içeceğin verilmemesi gerekir.

Annenin ilk 4-5 günlük sütü olan sütün bebeğe verilmesi büyük önem teşkil eder. Bu süte “AĞIZ SÜTÜ” denilmektedir. Ağız sütü, bebeğin ilk aşısı minvalindedir.

  • Anne sütü bebeğin; solunum yolu, ishal, alerjik hastalıklar ve çeşitli birçok hastalığa karşı korunmasını sağlar.
  • Anne sütü olabilecek en temiz besindir.
  • Anne sütü hazır ve en doğal yapıdadır.
  • Anne sütü bebek için ideal sıcaklıkta olmaktadır.
  • Anne sütü ile beslenen bebeklerin ilk altı ay herhangi bir takviye besin almasına gerek yoktur.
  • Anne sütü, bebekler tarafından sindirilebilir. Bu sebeple anne sütü  bebeklerde daha az gaz yapar.

Prematüre doğum yapmış olan annenin sütü, zamanında doğum yapmış annenin sütünden daha farklı içeriklere sahiptir. Erken doğum yapan bir anne, bebeğinin ihtiyaçlarına göre süt üretir. Bu sebeple her annenin sütü farklıdır.

Bebeğin ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir.

Osmaniye Özel İbn-i Sina Hastanesi 2017(C) Tüm Hakları Saklıdır.

Ana Menü

İletişim Bilgileri

Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Mah. 7520 Sokak No:1  MERKEZ / OSMANİYE

Telefon: 0(328) 813 50 10

Telefon : 0 (328) 812 50 10

Fax: +90(328) 812 45 81

E-Posta: [email protected]