Randevu Telefon : 0328 813 50 10
Osmaniye Özel İbn-i Sina Hastanesi

Baş Ağrısı Nedenleri

    Merhabalar değerli okuyucularımız. Bu ayki konumuz baş ağrısı nedenleri üzerine olacaktır. Aslına bakılırsa nedenlerinin her biri için ayrı ayrı kitaplar yazılmış ve her bir nedeninde tedavileri de bir o kadar araştırma konusu olmuş bir semptomdur.
Tabiki baş ağrısı insanlığın en eski dönemlerinden bu yana insanoglunun en fazla şikayeti arasında yer almış bir durumdur. Öyleki arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılmış bir kafatasında delik olması; baş ağrısı olan bir hastaya kafatasına bir delik açılıp tedavi edilmeğe çalışıldığı ortaya konulmuş bir vakadır.
Baş ağrılarını değerlendirirken; ağrının lokalizasyonu , süresi , sıklığı ve zamanı ,şiddeti , arttıran- azaltan faktörler, sosyal ve aile hayatı, stres faktörü gibi hastaya sorulması gereken önemli sorular olmalıdır. Zira baş ağrılarının altında bir çok nedenin yatabileceği düşünülerek çok özenle hastadan bilgi alınmalı ve dikkatli bir şekilde muayene edilmelidir.
Özellikle baş ağrılarının nedenleri arasında beyin tümörlerinin, beyin damar hastalıklarının ( buna bağlı beyin kanamaları olabileceği ), bir travma sonucu beyin hasarının, ciddi beyin enfeksiyonlarının, stres ile alakadar gerilim tipi veya migrenin olabileceği unutulmamalıdır.
Baş ağrısı ile birlikte ateş, ense sertliği, bulanti ve kusma ,vucudda olusan nörojik kayıplar ( Bunların arasında vucutta azalarda görülen güç kayıpları, uyuşmalar, görmede azalma, baş dönmesi dengesizlik,konuşmada bozulma, çift görme, işitme kaybı ) ,kişilik değişikliği ve havale geçirme gibi bir semptom görülebilir.
Tabi burada önemli olan hangi tip baş ağrılarında daha dikkatli olunması gerektiğidir. Şimdi bunları kısaca sıralayacak olursak;
1.Başağrısının 10 yaşından önce, 50 yaşından sonra başlaması
2. Son 6 ay içinde başlamış olması veya karakter, sıklık ve şiddet gibi özelliklerinde değişiklik göstermesi
3.Günler içinde ilerleyici seyretmesi ve tedaviye yanıt vermemesi
4.Yeni başlayan başağrısının akut ve şiddetli özellikte olması
5.Kişinin yaşamındaki “en şiddetli ağrı” olarak tanımlanması
6.Hamilelik döneminde veya doğum sonrası ortaya çıkması
7.Fiziksel aktivite, ıkınma veya öksürmekle artması
8. Vücut ve baş pozisyonu ile ilişkili olması
9.Başlangıç yaşı ve klinik özelliklerin tanımlanan başağrısı için tipik olmaması
10.İlerleyici ve tedavi edilemeyen kusmanın olması
Baş ağrılı hastadan alınan hikaye bilgileri ve muayenesi detaylı bir şekilde yapıldıktan sonra tetkik aşamasında,
a. Beyin tomografisi, kısaca beyin kanaması, kafa kemiğinde kırık yada çökmelerde hızlı ve detaylı bilgi verir.
b. Beyin MR, beyin dokusunu ayrıntılı göstereceği için beyin tümörlerinin, beyin içi enfeksiyonların, beyin damar tıkanıklıklarının veya beyin damar yumaklanması ( arterio venöz malformasyonlar ) hakkında detaylı bilgi verir
c. Ultrason ( Doppler USG ), özellikle Karotis ( Şah Damarı )adı verilen beyin ana besleyici damarların tıkanıklığın hakkında bilgi verir. Ayrıca yeni doğan bebeklerde ön fontanel denilen ( bıngıldak ) bölgeden yapılan ultrason ile beyin kanaması, hidrosefali ( beyin havuzcuklarında genişleme ) gibi hastalıkların teşhisinde önemli bilgiler verir.
d. EEG, özellikle epilepsi nöbetlerinin teşhisinde ve tedavinin yönetiminde değerli bilgiler verir.
e.Lomber Ponksiyon ( Belden su alınması ), Menenjit veya beyin kanaması hastalıklarının teşhisi için yapılmaktadır.
f. Kan Değerleri ( Özellikle sedim, CRP, kan sayımı ), Bunlarda beyin enfeksiyonlarının tanı ve tedavisinde kullanılmaktadır.
g. Beyin anjiogramı ( DSA ), Buda beyin kanamalarının ileri tetkik ve tedavisinde özellikle beyin baloncuklaşması ( anevrizma ), beyin damar yumaklaşması ( AVM ) veya beyin damar tıkanıklıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılmaktadır.
Kısaca anlattığımız baş ağrılarının teşhis ve tedavisinde hastanemizde hemen hemen bütün imkanlar bulunmaktadır. Sağlıklı günler dilerim.

Osmaniye Özel İbn-i Sina Hastanesi 2017(C) Tüm Hakları Saklıdır.

İletişim Bilgileri

Adres: Musa Şahin Bulvarı.No:2  MERKEZ / OSMANİYE

Telefon: 0(328) 813 50 10

Telefon : 0 (328) 812 50 10

Fax: +90(328) 812 45 81

E-Posta: info@ibnisinahastanesi.com.tr